دانلود پایان نامه : مطالعه رابطه کیفیت سود و نقدشوندگی سهام در بورس اوراق بهادار تهران

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه ارتباط کیفیت سود و نقدشوندگی سهام در بورس اوراق بهادار تهران

تکه ای از متن پایان نامه :

 

حساس یگانه در پژوهشی تئوری های حسابداری را در ارتباط با سود به چهار دسته تقسیم می کند می کند و توضیح می دهد‌ تئوری هایی که مطرح می کند گردآوری نظرات مندرج در پژوهش های مختلف می باشد در مورد اینکه چگونه روشهای حسابداری میتواند بر توانایی سرمایه گذاران در بهره گیری از داده های مالی گزارش شده به مقصود پیش بینی اطلاعات مالی آینده، تاثیر بگذارد ( حساس یگانه، کریمی،1389).

تئوری های مزبور عبارتند از:

2-4-1-تئوری روشهای محافظه کارانه

تقریبا  مرسوم­ترن تئوری  در مورد اینکه چه چیزی سود با کیفیت بالا را تشکیل می دهد،  به این موضوع ارتباط  پیدا می­کند که سرمایه­گذاران  سود گزارش  شده را،  به  طور  محافظه کارانه ابراز  شده  تلقی  می کنند. اصل  محافظه کاری  مفهومی  فراگیر در  تئوری  مدرن حسابداری می باشد  و احتمالا  مفهومی  منتقل  شده از  دورانی می باشد  که  بانکها بهره گیری کنندگان اصلی از صورتهای مالی بودند. محافظه کاری بیان کننده این دیدگاه می باشد که، با داشتن دو نتیجه که به طور مساوی محتمل می باشد، شرکت باید از آن روش حسابداری بهره گیری کند.  که منجر  به  گزارش  درآمد یا دارایی خالص کمتر  می گردد. یعنی اگر برآوردی  مستلزم خطاست، باید  به آن سمتی این خطا صورت بگیرد که بیش از حد دقت، انجام می گردد.به طور اختصار، تر ایجاد شده از طریق روش استهلاک خنثی می­شوند) از طرف دیگر شرکتهایی که به طور مداوم از روشهای محافظه­کارانه (یاتندرو) بهره گیری می کنند، معمولاً سود کمتر(بیشتر) را نشان می­دهند که در میان روشهای­ مختلف حسابداری تعدیل نخواهند گردید. سهامداران در شرکتهای با مجموعه روشهای مختلط ممکن می باشد در برآورد سودهای آتی (جریانهای نقدی مرتبط با آن) به خاطر اثرات تعدیل کننده روشهای حسابداری احساس عدم اطمینان بیشتری می­کنند.شرکتهای دارای روشهای محافظه­کارانه و تندرو به طور نظری در منتهی­الیه سطوح پایین و بالای سود گزارش شده قرار گرفته­اند و بنابراین فرصت کمتری­ برای دستکاری سود در اختیار دارند.

اگر شرکتی از روشهای موسوم به بیش از حد محافظه­کارانه بهره گیری کند، سرمایه­گذاران ممکن می باشد  مشکل کمتری  برای  برآورد سودهای آتی و ارزشهای دفتری داشته باشند. دلیل این موضوع این می باشد که سرمایه­گذاران خواهند دانست که مدیران فقط از یک سو (سمت اولیه) می توانند سود را دستکاری کنند. رو به بالا و احتمال اینکه مبالغ سود در آینده به طور غیر منتظره­ای کمتر از سود پایین گزارش شده کنونی باشد، وجود ندارد .در واقع انحراف آشکار فوق تقریباًَ به طور کامل یکی از ابعاد اختلال ذاتی در سیستم حسابداری را برای سهامدارانی که سعی در پیش بینی متغیرهای حسابداری می کنند، از بین می‌برد( حساس یگانه، کریمی ،1389).

2-5-عوامل تاثیرگذار بر کیفیت سود

برای عوامل تاثیر گذار بر کیفیت سود متغیرهای زیادی مورد بحث و بررسی قرار گرفته می باشد که ازبین آنها موارد زیر را که جزء مهمترین موارد مطرح شده در ادبیات رشته می باشد مطرح می گردد.

 

1)ویژگیهای شرکت

2) شیوه‌های گزارشگری مالی

3) حاکمیت و کنترل

4) حسابرسان

 مطالعه ارتباط کیفیت سود و نقدشوندگی سهام در بورس اوراق بهادار تهران

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

]]>