دانلود پایان نامه ارشد : مسئولیت مدنی سر دفتران اسناد رسمی نسبت به درج شروط باطل و مبطل در اسناد رسمی در تطبیق با حقوق فرانسه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مسئولیت مدنی سر دفتران اسناد رسمی  نسبت به درج شروط باطل و مبطل در اسناد رسمی  در تطبیق با حقوق فرانسه

تکه ای از متن پایان نامه :

و از طرفی مواد 68 ق.ث.[1] و 22 ق.د.ا.ر.و.ک.[2] نیز در مسئولیت مدنی سردفتران به عناصری همچون تقصیر، تخلف و غفلت سردفتر اشاره نموده اند بنابراین یکی از عناصر و ارکان اصلی مسئولیت سردفتر تقصیر می باشد و این امر را مدعی ورود زیان بایستی به اثبات برساند.[3]

اما نکته ای که در این ارتباط باید به آن توجه نمود این می باشد که اولا بایستی ورود خسارت به زیان دیده ناشی از «ابطال و عدم اعتبار سند رسمی» باشد و در هر مورد بایستی این ارتباط سببیت توسط دادگاه رسیدگی کننده براساس نظریه های مربوط به «سبب» احراز گردد.

ثانیا ابطال سند نیز به صراحت مواد قانونی فوق الذکر باید ناشی از “تخلف، تقصیر و یا غفلت ” سردفتر باشد.

و دشواری بحث در همین قسمت می باشد که «تقصیر»، «تخلف» و «غفلت» سردفتر چه زمانی تحقق پیدا می کند؟  با در نظر داشتن این نکته که صرف بطلان سند رسمی باعث ایجاد مسئولیت برای سردفتر نیست , بلکه این بطلان بایستی ناشی از عناصر فوق الذکر باشد و اظهارنظر در این خصوص مقتضی میدانست دفاتر، اسناد رسمی را به تعداد کافی تشکیل میداد و در کنار دفاتر مباشرین ثبت نیز به کار ثبت اسناد مراجعین در ادارات ثبت اسناد و املاک مشغول به کار بودند.

در سال 1308 عنوان “مباشرین ثبت “به “مسئول دفتر” تغییر پیدا کرد، در این قانون بود که برای اولین بار وظیفه «تنظیم» و «ثبت» اسناد برعهده دفاتر اسناد رسمی گذاشته گردید.

در سال 1310 نیز قانون دیگری تحت عنوان قانون ثبت اسناد و املاک تصویب و قانون 1308 را نسخ کرد .

در این قانون تغییر چندانی در کار دفاتر اسناد رسمی صورت نگرفت فقط در ماده 83 آن حوزه صلاحیت دفاتر اسناد رسمی به نظامنامه وزارت عدلیه موکول شده می باشد. این قانون تاکنون به قوت خود باقی و مورد اقدام سازمان ثبت اسناد و املاک و دفاتر اسناد رسمی می باشد.

در سال 1316 قانونی به نام قانون دفاتر اسناد سمی و  در سال 1317 نیز آئین نامه دفاتر اسناد رسمی تصویب گردید.

گرچه در هر یک از این قوانین تغییراتی هر چند اندک در وظایف سردفتران اسناد رسمی و تنظیم سند و صلاحیت آنان ایجاد گردید اما به لحاظ عدم ارتباط با موضوع بحث و به دلیل اینکه قوانین مزبور بجز قانون ثبت سال 1310 منسوخه می باشد از تفصیل و توضیح بیشتر در مورد آن خودداری می گردد.

در سال 1354 قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران در 76 ماده و آئین نامه های آن نیز متعاقبا درهمان سال به تصویب رسید .

[1] – قانون ثبت

[2] – قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران

[3] . م.68ق.ث. هرگاه سندی به واسطه تقصیر یا غفلت مسئول دفتر از اعتبار افتاده باشد، مسئول مذکور باید علاوه بر مجازاتهای مقرر از عهده کلیه خسارات وارده نیز براید. م.22ق.د.ر.و.ک «سر دفتران و دفتریارانی که در انجام وظایف خود مرتکب تخلفاتی شوند، در مقابل متعالمین و اشخاص ذینفع مسئول خواهند بود هر گاه سندی در اثر تقصیر یا تخلف انها از قوانین و مقررات مربوطه بعضا یا کلا از اعتبار افتد و در نتیجه ضرری متوجه ان اشخاص گردد. علاوه بر مجازاتهای مقرر باید از عهده خسارات وارده نیز برآید، دعاوی خسارت ناشی از تخلفات سردفتران و دفتریاران تابع قوانین و مقررات عمومی خواهد بود.

 مسئولیت مدنی سر دفتران اسناد رسمی نسبت به درج شروط باطل و مبطل در اسناد رسمی در تطبیق با حقوق فرانسه

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه حقوق خصوصی : مسئولیت مدنی سر دفتران اسناد رسمی نسبت به درج شروط باطل و مبطل

]]>