دسته‌بندی نشده

دانلود پایان نامه ارشد در رابطه با : مشارکت سیاسی زنان در ایران پس از انقلاب چالش‌ها و راه کارها

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مشارکت سیاسی زنان در ایران پس از انقلاب چالش‌ها و راه کارها

تکه ای از متن پایان نامه :

نقل شده می باشد: “زن ناقص العقل و کم اندیشه می باشد و اهلیت حضور در محافل مردان را ندارد. همچنین زن صلاحیت استاندار شدن و امامت عظمی را ندارد. به همین سبب پیامبرو هیچ یک از خلفای بعد ایشان هم تصدی امور را به زن واگذار نکرده‌اند”(یادگاری،20:1371).

در این جا لازم می باشد به برخی از آیات قرآنی که مخالفان حضور زن در عرصه جامعه و سیاست به آنها استناد می جستند اشاره‌ای گردد:

– آیه “الرجال قوامون علی النساء بما فضل الله بعضهم علی بعض و بما انفقوا من اموالهم”، مردان سرپرست زنان اند و به دو علت این گونه می باشد: یکی این که خدا آنان را بر زنان برتری داده می باشد و دیگر به جهت آنکه از اموالشان انفاق می‌کنند (نساء:34). نحوه استدلال به این آیه، این گونه می باشد که عموم علت که از عبارت”بما فضل الله” بهره گیری می‌گردد، می فهماند که حکم مبنتی بر این علت می باشد. یعنی قوام بودن مردان نسبت به زنان عام می باشد و اختصاص به قوامیت مردان بر همسرانشان ندارد. بلکه حکم به صورت عام قرار داده شده برای همه مردان در ارتباط با همه زنان، در اموری که مربوط به زندگی اجتماعی می باشد. بنابراین در امور اجتماعی که ارتباط به برتری مردان دارد، مانند حکومت و قضاوت که حیات اجتماع بر آن توقف دارد و این دو(حکومت و قضاوت) نیاز به توان مندیهایی دارند که درمردان بیش از زنان می باشد(طباطبایی،365:1352). فیض کاشانی در خصوص این آیه می نویسد:” مردان نسبت به زنان به مثابه والی به رعیت اند زیرا خداوند به  آنها در کمال عقل و زیادی وقت در انجام طاعات و اعمال به زنان برتری داده می باشد”(باجوری،117:1376).

امور و انجام وظایف بر می آیند انکار ناپذیر می باشد. بنابراین، احتجاج به آیه مذکور کامل نبوده و نمی‌توان با استناد به این آیه، جمعی از زنان فاضل و مدبر را از حضور در عرصه مشارکت‌های سیاسی و اجتماعی باز داشت.

به طور کلی نظریه مخالف، با حضور زن در جامعه و سیاست مخالف می باشد و به برتری تأثیر مردان نسبت به  زنان معتقد می باشد. خوشبختانه این تفکرات با سرنگونی نظام شاهنشاهی تغییر یافته و تجربه عینی نظام جمهوری اسلامی ایران، همواره حاکی از آن بوده که وجود زنان مدبر و توانا در عرصه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در کنار مردان لایق و شایسته توانسته می باشد منشأ خدمات ارزشمندی در جامعه گردد.

با وقوع انقلاب اسلامی، نظر بسیاری از مخالفان حضور زن در سیاست تعدیل گشت. هر چند هنوز این نظریه طرفدارانی دارد اما تحقیق و پژوهش در 14 قرن دوران افتخار آمیز ظهور دین اسلام، حاکی از حضور پر فراز و نشیب زنان در جهت اصلاح یا سقوط نظام حاکم بوده می باشد. حضور زنان در مصاف با حاکم جور همواره مطرح بوده و تجربه عینی مبارزات زنان با حکومت 2500 ساله پهلوی در ایران تحت رهبری خردمندانه امام(ره) مؤید تأثیر تأثیر گذار ایشان در مبارزات سیاسی می باشد.

گرچه در زمان گذشته، حکومت زن یا مشارکت زن در امور سیاسی یک امر منفی تلقی می‌شده، اکنون نگاه رهبران مذهبی نسبت به این امر تغییر یافته می باشد زیرا که زن می‌تواند فرهیخته و عاقل باشد و از مشورت دیگران بهره گیری نماید(کدیور،28:1375).

نظریه موافق: این نظریه قرائت جدیدی از متون دینی ارائه می نماید که مشارکت سیاسی زنان را در همه شاخص‌ها جائز می‌شمارد. هرچند این نظریه در زمان گذشته و قبل از وقوع انقلاب اسلامی ایران وجود داشته می باشد ولی در اقلیت بوده و در واقع انقلاب اسلامی ایران زمینه‌های لازم برای مستحکم تر شدن این نظریه را فراهم آورده می باشد. این تفکر در دوران جمهوری اسلامی ایران، با تکیه بر قانون اساسی، موافق حضور زن در تمامی‌شاخص‌های مشارکت سیاسی می‌باشد. هر چند در برخی موارد شاهد استثنائاتی بوده ایم. مثلاً: زن از  مقام قضاوت مستثنی شده می باشد و هر چند در قانون اساسی هیچ محدودیتی برای زنان در تمامی سمت‌های سیاسی در نظر گرفته نشده می باشد اما به طور کلی هیچ زنی تاکنون به مقام رهبری و ریاست جمهوری دست نیافته می باشد. هم اکنون رهبران مذهبی، شرکت زنان در انتخابات نظام حاکم را حداقل حقوق سیاسی زنان می‌دانند که باید به آن توجه گردد. در این نوع تفکر، نگاه علما به زن تحول یافته و معتقدند که زن در نظام اسلامی(نظام شناختی، حقوقی و ارزشی) جایگاهی همانند مرد دارد. در این زمینه آیات قرآن کریم و احادیث نبوی که تواتر معنوی دارند گواه بر این حقیقت اند.(شمس

 مشارکت سیاسی زنان در ایران پس از انقلاب چالش‌ها و راه کارها

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه : مشارکت سیاسی زنان در ایران پس از انقلاب: چالش‌ها و راه کارها

]]>