دانلود پایان نامه ارشد در رابطه با : مسئولیت مدنی سر دفتران اسناد رسمی نسبت به درج شروط باطل و مبطل در اسناد رسمی در تطبیق با حقوق فرانسه

دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مسئولیت مدنی سر دفتران اسناد رسمی  نسبت به درج شروط باطل و مبطل در اسناد رسمی  در تطبیق با حقوق فرانسه

تکه ای از متن پایان نامه :

ثانیا عبارت «خسارت وارده» مندرج در ماده مذکور مسلما شامل خسارت ناشی از نقض مقررات شکلی بوده ولی دلالت آن برخسارات ناشی از نقض مقررات ماهوی و درج شروط باطل و مبطل در سند، قطعی و مسلم نیست.

 

ب: وضعیت کنونی

در حال حاضر قانون ثبت مصوب سال 1310 و قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران مصوب 1354 بر وظایف و مسئولیتهای سردفتران حکومت دارد.

ضمن اینکه به موجب قانون سال 1316 و بعدا قانون سال 1354 ق. د. ا. روک[1]  وظیفه «تنظیم» و «ثبت» اسناد رسمی منحصرا به دفاتر اسناد رسمی محول گردید و مباشرین ثبت و همچنین خلف آنان «مسولین دفاتر» از ثبت اسناد ممنوع شدند.

با استقرار وضعیت جدید و محول شدن وظیفه تنظیم سند به عهده دفاتر اسناد رسمی این سوال قوت گرفت که ایا تنظیم کننده سند در وضعیت جدید در خصوص محتویات و قواعد عمومی و اختصاصی و همچنین شروط مندرج در اسناد نیز مسئولیت دارد یاخیر؟ یا مسئولیت انان محدود به رعایت قواعد شکلی تنظیم سند می باشد.

ماده 30 ق.د.ا.ر.و.ک, سردفتران را در قبال مخالفت مفاد و مدلول سند با قوانین و مقررات موضوعه و نظم عمومی و اخلاق حسنه مسئول دانسته می باشد.[2]

همچنین ماده 22 [3] قانون مزبور که به طور خاص راجع به مسئولیت مدنی سردفتران بحث کردهکه در این ماده چند مطلب مطرح شده:

مطلب مرتبط با این موضوع :  مقایسه ابعاد تعارضات زناشویی در زوجین متقاضی طلاق توافقی و طلاق غیرتوافقی - پایان نامه کارشناسی ارشد

اول اینکه سردفتران را صراحتا در مقابل متعاملین و اشخاص ذینفع مسئول قرار داده که این صراحت در قوانین قبلی وجود نداشت.

فرض اول این می باشد که مسئولیت مدنی سردفتران شامل ماهیت حقوقی اسناد تنظیمی و در نتیجه شامل شروط ضمن عقد نیز می باشد. دلائلی که باعث تقویت این دیدگاه می باشد از قرار ذیل می‌باشد:

  • عبارات «تنظیم سند مطابق قوانین و مقررات مربوطه» که در ماده 21 ق.د.ا.ر.ک وماده 68 ق.ث آمده حکایت از تکلیف کلی سردفتران دارد و تفکیکی بین قواعد شکلی و ماهوی قائل نشده می باشد.

[1] . قانون دفاتر اسناد رسمی و کانون سردفتران مصوب 1354.

[2] . م.3ق.د.ا.ر.و.ک: سردفتران و دفتریاران موظفند: نستب به تنظیم و ثبت اسناد مراجعین اقدام نمائید مگر اینکه مفاد و مدلول سند مخالف با قوانین و مقررات موضوعه و نظم عمومی یا اخلاق حسنه باشد.

[3] . م22.ق.د.ا.ر.و.ک: سردفتران و دفتر یارانی که در انجام وظایف خود مرتکب تخلفاتی بشوند در مقابل متعاملن و اشخاص ذینفع مسئول خواهند بود. هر گاه سندی در اثر تقصیر یا تخلف آنها از قوانین و مقررات مربوط بعضا یا کلا از اعتبار افتاده باشد و در نتیجه ضرری متوجه آن اشخاص گردد علاوه بر مجازاتهای مقرر باید از عهده خسارات وارده بر آیند. دعاوی مربوط به خسارات ناشی از تخلفات سردفتران و دفتریاران تابع قوانین و مقررات عمومی خواهد بود.

 مسئولیت مدنی سر دفتران اسناد رسمی نسبت به درج شروط باطل و مبطل در اسناد رسمی در تطبیق با حقوق فرانسه

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

مطلب مرتبط با این موضوع :  مسئولیت مدنی سر دفتران اسناد رسمی نسبت به درج شروط باطل و مبطل در اسناد رسمی در تطبیق با حقوق فرانسه - دانلود پایان نامه ارشد

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه حقوق خصوصی : مسئولیت مدنی سر دفتران اسناد رسمی نسبت به درج شروط باطل و مبطل