دانلود پایان نامه ارشد با عنوان : مشارکت سیاسی زنان در ایران پس از انقلاب چالش‌ها و راه کارها

دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مشارکت سیاسی زنان در ایران پس از انقلاب چالش‌ها و راه کارها

تکه ای از متن پایان نامه :

ریاست قوه قضاییه[1]: قوه قضاییه در ایجاد امنیت فردی و اجتماعی تأثیر مهمی‌دارد. اصل 157 قانون اساسی، همچنین شرایط لازم برای تصدی ریاست قوه قضاییه را بدین گونه توضیح می‌دهد:” به مقصود انجام مسئولیت‌های قوه قضاییه در کلیه امور قضایی، اداری و اجرایی، مقام رهبری یک نفر مجتهد عادل و آگاه به امور قضایی و مدیر و مدبر را برای مدت 5 سال به عنوان رئیس- حمایت از مادران، بخصوص در دوران بارداری و حضانت فرزندان و حمایت ازکودکان بی سرپرست

– ایجاد دادگاه‌های صالح برای حفظ کیان و بقای خانواده

– ایجاد بیمه‌های خاص زنان سالخورده و بی سرپرست(شیروی،218:1384).

بدین سان اصل 21 قانون اساسی با در نظر داشتن آسیب پذیری زنان در بندهای مذکور، تدابیر خاصی برای حمایت از زنان مقرر داشته می باشد که این بندها، پایه و مبنای تصویب قوانین عادی متعددی قرار گرفته‌اند(بهرامی،141:1387-140)

ریاست سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران: اصل 175 قانون اساسی کشور، وظایف کلی و شرایط عزل و نصب ریاست سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران را این گونه تعریف کرده می باشد: در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، آزادی بیان و نشر افکار با رعایت موازین اسلامی و مصالح کشور باید تأمین گردد. نصب و عزل رئیس سازمان مذکور با مقام رهبری می باشد و شورایی مرکب از نمایندگان رئیس جمهور، رئیس قوه قضاییه و مجلس شورای اسلامی(هر کدام دو نفر) نظارت بر این سازمان را بر عهده خواهند داشت. خط مشی، ترتیب اداره سازمان و نظارت بر آن را قانون معین می‌کند. زیرا قانون گذار برای نصب ریاست سازمان ذکوریت را شرط ندانسته لذا احراز این سمت برای زنان منع قانونی ندارد(کار،103:1380).

مطلب مرتبط با این موضوع :  مقایسه ابعاد تعارضات زناشویی در زوجین متقاضی طلاق توافقی و طلاق غیرتوافقی - دانلود

ارتش[2] و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران: به موجب اصل 143 قانون اساسی، ارتش جمهوری اسلامی ایران پاسداری از استقلال و تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران را بر عهده دارد. در این خصوص اگرچه در قانون اساسی اشاره‌ای به جنسیت نشده می باشد ولی مقررات حاکم بر  سربازگیری یا استخدام در نیروهای مسلح، تصدی زنان در بسیاری از این زمینه‌ها را مردود دانسته و حضور آنان را فقط در بخش‌های اداری، درمانی و مراقبت مجاز می‌شمارند(بهرامی،132:1387).

با در نظر داشتن آن­چه که راجع به حقوق سیاسی زنان در قانون اساسی گذشت، به طور کلی در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، در فصل حقوق سیاسی کمتر مانع قانونی برای زنان مشاهده می‌گردد. واقعیت این می باشد که در عصر حاضر بخش قابل ملاحظه‌ای از زنان کشور که پیش از انقلاب برپایه فتوای فقها و باورهای دینی خود و افراد ذکور خانواده از حضور در فعالیت‌های اجتماعی دوری می جستند و فضای فرهنگی را مناسب حال خود نمی یافتند؛ اینک داوطلب، شیفته و آماده ابراز وجود شده‌اند زیرا می‌توانند در صورت وجود زمینه‌های مساعد برای فعالیت، رشد و تعالی، با حفظ موازین اسلامی‌در امور مورد علاقه شان فعال بشوند و دولت نیز بنا به خواسته قانون اساسی می‌تواند از آنها به عنوان یک جسته‌اند که خداوند در این سوره فرموده می باشد: “ما نفرستادیم پیش از تو مگر مردانی را که وحی کردیم به سوی ایشان”. که  در اینجا هدف علما از استناد به سوره نحل،آن بوده می باشد که متذکر شوند، تا به حال کسی از جنس زن پیامبر نشده می باشد(خان محمدی،48:1386-47).

مطلب مرتبط با این موضوع :  دانلود پایان نامه : مطالعه رابطه کیفیت سود و نقدشوندگی سهام در بورس اوراق بهادار تهران

در مواردی دیگر فقها از این سخن حضرت علی بهره جسته‌اند که ایشان فرموده‌اند: “از مشورت با زنان بپرهیزید”.  به علاوه آن که زنان بدون اذن همسر نباید از منزل خارج شوند و نه آنها کسی را ببینند و نه کسی آنها را. چه برسد به این که جامعه حق انتخاب یا حق تولی و تصدی امور را به او داده باشد. اکنون می‌گوییم این زنان اگر قصد خیر دارند برای جامعه، اول به خیر خود نظر کنند سپس در خیر جامعه؛ بلکه خیر جامعه در همین می باشد که ایشان خیر خود را محفوظ کنند و در خانه بنشینند و هنوز قحط الرجال نشده می باشد”(خان محمدی،48:1386).

همچنین برخی از فقها در این زمینه معتقدند، در حالی که زن در زندگی زناشوئی بر شئون خویش مسلط نیست، چگونه می‌تواند در خارج از خانه بر سایر مردان سلطه داشته باشد؟ همچنین از ابن قدامه

 

1-army

 مشارکت سیاسی زنان در ایران پس از انقلاب چالش‌ها و راه کارها

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه : مشارکت سیاسی زنان در ایران پس از انقلاب: چالش‌ها و راه کارها