دانلود : مطالعه رابطه کیفیت سود و نقدشوندگی سهام در بورس اوراق بهادار تهران

دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه ارتباط کیفیت سود و نقدشوندگی سهام در بورس اوراق بهادار تهران

تکه ای از متن پایان نامه :

 

تلقی نمود. زیرا، در جوامع اقتصادی زیرا ایران، که در ابتدای برنامه‌هایی زیرا خصوصی‌سازی و ورود به بازارهای تجارت جهانی قرار دارد ، ارزش‌گذاری صحیح شرکت‌ها و اندازه‌گیری قابلیت سودآوری واقعی آنان حیاتی می باشد. از آن جایی که این موضوع، به طور اساسی مرتبط با سود گزارشی می باشد، منصفانه نبودن آن، منجر به انتقال ناصواب سرمایه‌های دولتی به بخش خصوصی و شکست شرکت‌ها در بازارهای جهانی خواهد گردید و بر بازار سرمایه‌ی نوپای کشور که از آن به عنوان دارایی اجتماعی یاد می‌گردد، اثر زیادی خواهد گذاشت. چرا که، آن موجب سلب اعتماد سرمایه‌گذاران از بازار سرمایه شده و این شاخص تب‌نمای اقتصادی که تأثیر مهمی در بازارهای آزاد متقبل می باشد را دچار تلاطم می‌نماید. بنابراین، باید این تهدیدات و ابهامات موجود در سود گزارشی را برطرف ساخت (ایمانی برندق،1385).

 

لذا پژوهش در زمینه‌ی  محتوای اطلاعاتی سود لازم می باشد. صاحبنظران زیادی در این زمینه پژوهش و پژوهش انجام داده‌اند که در زیر به برخی از آن‌ها اشاره می‌گردد:

1- همبستگی بین سود حسابداری و تغییرات قیمت سهام؛ چنانچه این همبستگی بااهمیت باشد می‌توان آن را شاهدی بر سودمندی اطلاعات حسابداری برای سرمایه‌گذاران به شمار آورد. بنابراین در صورت چنین رویدادی می‌توان اظهار داشت که سود حسابداری دارای محتوای اطلاعاتی [1]بوده و این نیز دلیلی بر فرضیه‌ی کارا بودن بازار می‌باشد. در اغلب پژوهش های3- قضاوت‌ها و برآوردهایی که توسط مدیریت برای بکارگیری آن روش‌ها مورد بهره گیری قرار می‌گیرد ، (ایمانی برندق ،1385)

مطلب مرتبط با این موضوع :  پایان نامه با عنوان : مطالعه رابطه کیفیت سود و نقدشوندگی سهام در بورس اوراق بهادار تهران

2-4- ظهورتئوری کیفیت سود

تئوری کیفیت سود برای اولین بار توسط تحلیل­گران مالی و کارگزاران بورس مطرح گردید، زیرا آنان احساس می­کردند سود گزارش شده قدرت سود را آن چنان که در ذهن مجسم می­گردد نشان نمی­دهد.

آنان دریافتند که پیش­بینی سودهای آینده بر مبنای نتایج گزارش شده، کار مشکلی می باشد. افزون بر این، تحلیل­گران فهمیدند که تجزیه و تحلیل صورت­های مالی شرکت­ها به دلیل نقاط ضعف متعدد در اندازه­گیری اطلاعات حسابداری کار مشکلی می­باشد. سوال اساسی این می باشد که چرا تحلیل­گران مالی در ارزیابی خود از سود خالص گزارش شده و یا سود هر سهم شرکت (بدون تعدیل ) بهره گیری نمی­کنند و جانب احتیاط را رعایت می نمایند. پاسخ این می باشد که در تعیین ارزش شرکت نه تنها به کمیت سود، بلکه باید به کیفیت آن نیز توجه گردد. مقصود از کیفیت سود، زمینه بالقوه­ی رشد سود و میزان احتمال تحقق سودهای آتی می باشد. به بیان دیگر، ارزش یک سهم تنها به سود هر سهم سال جاری شرکت بستگی ندارد بلکه به انتظار از آینده شرکت و قدرت سود آوری سال­های آینده و ضریب اطمینان نسبت به آن بستگی دارد(ظریف فرد،1378).

برداشت حسابداران و تحلیل گران مالی از واژه سود متفاوت می باشد و تحلیل گران مالی عموما سود گزارش شده را متفاوت از سود واقعی می دانند یکی از دلایل این تفاوت از دیدگاه تحلیل گران این می باشد که سود می تواند به وسیله مدیران دستکاری گردد این دستکاری از طریق به کارگیری روش های مختلف حسابداری توسط مدیریت امکان پذیر  می باشد . اعمال روش های یی نظیر تغییر روش های ارزیابی موجودی کالا استهلاک سر قفلی ، هزینه جاری یا سرمایه ای تلقی کردن هزینه های پژوهش و توسعه روش هایی هستند که مدیران می توانند از طریق اعمال آنها سود را تغییر  دهند.

مطلب مرتبط با این موضوع :  پایان نامه ارشد در مورد : مقایسه سبک‌های دلبستگی، مهارت‌های مقابله‌ای، طرح‌واره‌های ناسازگار اولیه و تاب‌آوری درافراد مبتلا به سوء مصرف مواد با افراد غیر مبتلا

تحلیل گران مالی کوشش می کنند تا چشم انداز سود شرکتهای را ارزیابی کنند. چشم انداز سود به ترکیب وپژگیهای مطلوب و نامطلوب سود خالص اشاره دارد. برای نمونه شرکتها  دارای عناصرو اقلام با ثبات در صورت سود و زیان خود نسبت به شر کت فاقد این اقلام و عناصر، کیفیت سود بالا تری دارند. همین امر به تحلیل گران اجازه می دهد سود آتی شرکت را با قابلیت اطمینان بیشتری پیش بینی نمایند.( اسماعیلی،1386)

28- Information Content

 مطالعه ارتباط کیفیت سود و نقدشوندگی سهام در بورس اوراق بهادار تهران

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه