دانلود : عوامل مؤثر بر پذیرش نوغانداری در استان گیلان

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :   عوامل مؤثر بر پذیرش نوغانداری در استان گیلان

تکه ای از متن پایان نامه :

– 3- پیش‌نگاشته‌ها

نوغانداری در واقع یک فعالیت فشرده درآمدزا می باشد که مبتنی بر درآمدزایی برپایه کشت و صنعت         می‌باشد. سازمان‌های غیر دولتی به عنوان یکی از نهادهای مهم حمایتی صنعت ابریشم تأثیر مهمی در ایجاد انگیزه در میان روستاییان کم درآمد برای پذیرش فناوری‌های جدید نوغانداری ایفا می‌کنند. مطالعه صورتگرفته درمیان روستاییان یکی از ایالت‌های هند که جمعیت غالب پاسخ دهندگان میانسال و از میزان متوسطی از سطح سواد و معلومات برخوردار بودند، نشان داد که محدودیت‌های پذیرش فناوری از ناکافی بودن دانش، عدم دسترسی به فناوری‌ها و بالا بودن هزینه آن ناشی می‌گردد (Geetha, 2008).

مطالعه‌ها نشان می‌دهد که نوغانداران هندی صرفاً فناوری‌های موجود و دردسترس را در مدیریت نوغانداری می‌پذیرند، درحالی که در مناطق بحرانی( مناطقی که در آن‌ها ابزار کافی دردسترس نیست) نیز نیاز به پذیرش تکنولوژی هست تا با خسارت مقابله کند. در واقع نیاز مبرمی به پذیرش سیستم‌های تخصصی مدرن و مکانیزه در فعالیت‌های نوغانداری هست. نوغانداران با بهره گیری از ابزار مدرن و کم‌هزینه در پرورش کرم ابریشم و همچنین کاشت و برداشت توت، می‌توانند از حضور در یک بازار بزرگ لذت ببرند. این بازار می‌تواند نه فقط یک بازار محلی، که یک بازار جهانی باشد (Gowda et al, 2011).

مراکز توسعه نوغانداری به مردم کمک می‌کنند تا از نظر جسمی، روحی و فکری به سطوح بالاتری از زندگی دست یابند. این کار از طریق ارائه فناوری پیشرفته، تعریف و شناسایی دقیق معضلات آنان، کمک به آنان در ایالت مقالایا[1] در جنوب غربی هند، با ایجاد یک شبکه اطلاع رسانی اینترنتی، اقدام به اطلاع رسانی به کشاورزان در زمینه تکنیک‌های پرورش، معرفی واریته‌های پرمحصول، مدیریت آفات و بیماری‌های توت و کرم ابریشم، فراوری پیله و سایر نیازمندی‌های آنان می‌نماید. باتوجه به اینکه درحال‌حاضر بخشی از جامعه روستایی را نسل جوان دانش آموخته‌ای تشکیل می‌دهند که فاقد شغل همیشگی هستند، این شیوه می‌تواند مشوق آنان برای مبادرت به پرورش کرم ابریشم به عنوان یک فعالیت درآمدزا در مدت زمانی محدود به‌حساب آید. این اطلاعات با در نظر داشتن منبع و مرجع آن می‌تواند مورد اعتماد کشاورزان باشد (Guwahati, 2012).

در روستای کوتاایندلو[2] در هندوستان آب مورد نیاز کشاورزی تنها از طریق باران تأمین می‌گردد. این ناپایداری در کشت و کار سبب گردید تا کشاورزان تقاضای کمک و طرفداری دولتی داشته باشند. پیشنهاد دولت، هدایت الگوی کشت آنان به سمت یک فعالیت جایگزین بود. بدین ترتیب توسعه نوغانداری در این منطقه در دستور کار قرارگرفت. جوانان بی‌کار و زنان، در برنامه‌های جداگانه تحت طرفداری‌های مالی و آموزشی قرارگرفتند. انتخاب‌ها ازمیان کم سوادترین زنان و عقب‌مانده‌ترین بخش جامعه روستایی صورت گرفت و طرفداری‌ها شامل آموزش مهارت و پرداخت یارانه و کمک هزینه بود. در اغلب کشورهای درحال توسعه زندگی براساس فعالیت‌های کشاورزی استوار می باشد زیرا تهیه غذا وپوشاک[1]. Meghalaya

[2]. Kotha Indlu

 عوامل مؤثر بر پذیرش نوغانداری در استان گیلان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد:عوامل مؤثر بر پذیرش نوغانداری در استان گیلان

]]>