آموزشی

خانگی، EIB، …، اتوماسیون، کلیدهای، پروتکل، ، KNX/EIB، ساکنین، X10، کلید، اطلاعاتی

سرما میکنید و یا گرما . فازی این قدرت را دارد که شبیه سازی کوچکی از این سیستم باشد و به کمک مقدار های نا معتبر ، نتیجه ی معتبری بگیرد .

فصل یکم:

1-1) در جهت کاهش هزینه های صنعت ساختمان واستفاده بهینه از تکنولوژی و بکارگیری فناوری ارتباطات و رایانه عملکرد سیستمهای مدیریت و اتوماسیون ساختمان چشمگیرتر می گردند که در مجموع صرفه جویی انرژی را در بر خواهد داشت بطوریکه صرفه جویی های ناشی ازبکارگیری این سیستمها در مدت زمان کوتاهی موجب جبران هزینه های مربوطه می شود. سیستمهای کنترل هوشمند دارای انعطاف بالایی خواهند بود که میتوان براحتی آنها را با نیازهای مختلف منطبق نمود. همچنین در هنگام بهره برداری براحتی میتوان عملیات تغییر و بهینه سازی برای راهبری بهتر و کاهش هزینه های انرژی و کاهش هزینه های تعمیراتی را انجام داد . یک سـاخـتمان هـوشمنـد بـنـا بـه تـعریـف انـستیتو ساختمانهای هوشمند بنایی است که با استفاده بهینه از چند عنصر پایه : سازه و سیستم و خدمات و مدیریت و روابط درونی آنها ، محیطی مناسب و دارای صرفه اقتصادی ایجاد نماید . در ساختمان هوشمند بسیاری از اعمالی که ساکنان از روی عادت و بصورت غیر ارادی انجام می دهند توسط سیستمهای هوشمند انجام می گردد که باعث صرفه جویی در زمان و هزینهء نیروی انسانی می گرد
2-1.) با بکرگیری انواع و اقسام سنسورهای حسی در داخل و خارج ساختمان و با بکارگیری یک شبکه و سیستم واحد میتوان بصورت دائمی و بلادرنگ اطلاعات دما فشار رطوبت دبی هوا میزان اکسیژن و دی اکسید کربن را در اختیار داشت و از آنها در جهت رسیدن به شرایط ایده آل استفاده کرد. در یک ساختمان هوشمند با امکانات نرم افزاری بوجود آمده میتوان نمودارهای مختلفی را برحسب زمان دراختیار داشت و از آنها در جهت بهبود کیفی شرایط زیستی و حداکثر استفاده از هوای طبیعی را برای ساکنین بوجود آورد.
3-1) در زمان کارکرد سیستم هوشمند ساکنان در جهت صرفه جویی مصرف انرژی حق باز کردن پنجره ها را نخواهند داشت و درساختمانهای اداری قبل از اتمام ساعت کار این سیستم بصورت اتوماتیک و متناوب شروع به خاموش کردن سیستمهای تهویه مطبوع می کند . در یک ساختمان هوشمند با امکانات بوجود آمده می توان در هر زمان میزان مصرف انرژی بر پایه مصرف انرژی سوخت و برق را بدست آورد و از آن در جهت کاهش مصرف انرژی و بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان ( مبحث نوزدهم – مقررات ملی ساختمان ) بهره برد .
بیشترین مصرف انرژی در ساختمان توسط سیستم روشنایی بوجود می آید که با هوشمندسازی این سیستم می توان ازاتلاف انرژی تا حد زیادی جلوگیری کرد که این عمل با ترکیب روشنایی روز و روشنایی مصنوعی به بهترین نحو و خاموش کردن چراغها در زمان بدون مصرف بوجود می آید .
4-1) سیستمهای مدرن مدیریت ساختمان امروزه برپایه وب نگاشته می شوندکه بزرگترین حسن آن در بکارگیری امتیازات شبکه جهانی اینترنت و کنترل ساختمان از راه دور توسط سیستمهای ارتباطی متداول در دنیا است به اینصورت که با راه اندازی سایت ساختمان موردنظر و با وارد کردن شناسه کاربری و رمز عبور میتوان ازهر مکانی بر ساختمان احاطه داشت . در اینگونه ساختمانها میتوان با نصب تابلوهای نمایشگر الکترونیکی در مکانهای خاص ساختمان و نمایش دادن اطلاعات مختلف از سیستمهای کنترلی ساختمان ، زندگی را برای ساکنین لذت بخش کرد .

فصل دوم:

در ساختمانهای مسکونی با متراژ زیر پنج هزار مترمربع میتوان از سیستمهای اتوماسیون خانگی استفاده کرد که شامل اجزاء متنوعی است :
از لحاظ امنیت و کنترل روشنایی کاربرد دارد
کنترل فیلترها و دما وتاثیراشعه نور خورشید بر استخر
در هنگام ورود وسیله نقلیه چراغها را روشن و تصویر دوربین پارکینک را بر روی تلویزیون سویچ می کند
کنترل روشنایی بر اساس نیاز و برنامه زمان بندی شده
سیستم کنترل اتوماتیک آبیاری
کنترل هوشمند امنیتی
: نمایشگرهای دما و رطوبت هوای بیرون و داخل ساختمان
سیستمهای صوتی هوشمند
سیستم کنترل هوشمند سرمایش و گرمایش
سیستم تلفن سانترال و شبکه داخلی
و…

تمام مواردی که برای اتوماسیون خانگی در نظر میگیریم

فصل سوم:

EIB :
تکنولوژی یکپارچه و هوشمند مدیریت تجهیزات الکتریکی ساختمان است که به نحوی قابل اتصال به خط اطلاعاتی این سیستم می¬باشد.
با نصب یک خط کنترلی این سیستم در ساختمان، کلیه تجهیزات الکتریکی، صرفاً با قرار گرفتن عملگر سخت افزاری مورد نیاز به این سیستم متصل شده و نیازی به ایجاد و نصب خطوط کنترلی جدید نیست.
سیستم EIB علاوه بر قابلیت سازگاری با سیستم BMS که منفک از EIB می¬باشد، امکان بکارگیری مستقل در واحد ساختمانی را دارد .
EIB مجموعه وسیعی از تجهیزات کنترلی را در بر می¬گیرد. سیستم¬های کنترل روشنایی و دما و همچنین سیستم امنیت خانگی بخشهای پایه این پروتکل را تشکیل می دهند.
کلیه تجهیزات ساخت شرکت برکر آلمان بوده که سازگاری قطعات را با یکدیگر متضمن می¬گردد. این شرکت از پایه¬گذارن اصلی EIB در سال 1992 بوده و عضو گروه کانکس می¬¬باشد.
قطعات با بهترین کیفیت در آلمان ساخته شده است .
از آنجا که برکر علاوه بر تولید سیستم EIB، تولید کننده کلید و پریز خانگی دکوراتیو نیز می¬باشد، امکان پریزها (برق، تلفن، آنتن، دیتا،… ) و کلیدهای خارج از سیستم EIB وجود دارد.
ویژگیهای سیستم پایه:
قابلیت روشن و خاموش نمودن تمامی روشنایی ها با استفاده از کلیدهای گروهی و کنترل از راه دور
خط پایه با 64 مقصد کنترلی با توان هر خط 3500 وات و قابلیت افزایش آنها با استفاده از جفتگر خطوط
1) قابلیت کنترل میزان نور
2) نمایش میزان دما و اطلاعات سیستم
3) استفاده از کلیدهای 1، 2 و 4 پل با توجه به نوع فضاها و زیبایی محیط
4) قابلیت تعریف سناریوهای مختلف از قبیل برنامه ریزی برای نورپردازی در زمان حضور میهمان، استراحت، خروج از منزل و … برمبنای عملکرد سوییچهای محلی و ریموت کنترل
5) قابلیت اجرای سیستم تمام خاموش و تمام روشن برای روشنایی¬ها
6) کنترل از راه دور بصورت رادیویی با پوشش شعاع بیش از 50 متر در فضای بسته
7) قابلیت برنامه ریزی سنسوری برای روشن و خاموش شدن روشنایی با احساس حضور فرد و یا ترک مکان
8) کنترل پرده¬ها بر اساس پارامترهای شدت روشنایی و یا عملکرد کلیدهای محلی (به پرده¬های موتوردار نیاز می¬باشد.)
9) کنترل دما بر اساس حضور افراد، میزان دمای ثابت بر حسب تنظیم و… با استفاده از ترموستاتهای EIB با کنترل دستی یا اتوماتیک
10) گزارش گیری و مشاهده پارامترهای انرژی و مدیریت هر یک از المانها
امکانات ویژه حفاظتی:
امکان نصب پکیج سیستم امنیت خانگی بر روی سیستم EIB با اضافه شدن ممکن می¬گردد که در آن بوسیله حداکثر 256 سنسور، خطر تشخیص داده شده و علاوه بر ارسال فرمان لازم به سیستمهای حفاظتی مستقل (همچون اطفا حریق و … ) به شماره تلفن¬های از پیش تعیین شده موقعیت اعلام گشته و یا از طریق پیام کوتاه به کاربر اطلاع داده می¬شود. همچنین قابلیت کنترل از طریق اینترنت و تلفن نیز وجود دارد. در این مجموعه قابلیت تعریف سناریوهای مختلف بر روی سنسورهای مختلف وجود دارد که به تعریف صاحب خانه، کنترل توسط صدای فرد و یا حرکت میسر می¬شود. در این مجموعه سنسورهایی از قبیل حرکت ، گرما، باز شدن در، شکسته شدن شیشه، دود و … نیز وجود دارد.

پروتکل X10 :

پروتکل X10 یکی از پیشرفته ترین و کارآمد ترین استانداردهایی است که برای اتوماسیون خانگی طراحی و ارائه شده است و امروزه شرکتهای نامداری در عرصه اتوماسیون خانگی محصولات خود را بر مبنای آن و یا با افتخار ساگاز با آن تولید و معرفی می¬کنند.
ویژگی اصلی پروتکل X10 ارسال فرمان های کنترلی به وسایل از طریق شبکه تغذیه برق شهر است. به این ترتیب نیاز به سیم کشی دوباره و اضافی و یا دستکاری در وضعیت برق خانه مرتفع می¬گردد.
برای طراحی خانه هوشمند با این پروتکل، کافی است وسیله برقی خود را از طریق واسطه ای به پریز موجود در منزل متصل کنید. به این ترتیب قادر خواهید بود با فرستنده ای سازگار با این پروتکل ، وسیله مورد نظر را با توجه به کد تنظیم شده اش خاموش یا روشن کنید. این فرستنده می¬تواند یک ریموت کنترل رادیویی- بدون نیاز به قرارگیری روبرو با وسیله هدف- ، یک مینی کنترلر سیم دار و یا تلفن یا گوشی همراه شما باشد که امکان کنترل حداکثر تا 256 وسیله و روشنایی را در یک خانه میسر می¬سازد. همچنین امکان کنترل از طریق شبکه های ارتباطی دیگر ویا شبکه اینترنت نیز با استفاده از واسطه مبدل براحتی وجود دارد.

سازندگان این محصولات حتی گیرنده¬های خود را در غالب کلیدهای دیواری و یا پریزهای مرسوم ارائه می-کنند که با توجه به قابلیت ارسال فرمان از روی برق شهر (PLC) تنها کافیست کلید و پریز هوشمند به جای کلید و پریزهای مرسوم و معمولی نصب شود تا امکان کنترل روشنایی و وسایل الکتریکی منزل از هر جای دنیا فراهم شود. قابلیت تنظیم شدت نور ، برنامه ریزی های زمانی، شبیه سازی حضور در منزل با خاموش و روشن کردن لامپها و وسایل صوتی و حرکت پرده ها و … ، کنترل وسایل از خارج از منزل از طریق تلفن، یکپارچه کردن سیستم امنیتی با شبکه اتوماسیون خانگی و ارسال وضعیت امنیتی و ایمنی خانه به گوشی همراه شما با پیام کوتاه ، یا اطلاع رسانی به مرکز فوریتهای پلیسی یا آتش نشانی و … همه از قابلیتهای جانبی سیستم اتوماسیون خانگی در منزلی است که مبتنی بر پروتکل X10 هوشمند شده باشد.

فصل چهارم:

سیستم برکر :

1-4) سیستم EIB برکر، سیستمی هوشمند است که تجهیزات الکتریکی شما را از طریق یک زوج سیم کنترلی به یکدیگر متصل می نماید. در این روش امکان کنترل همزمان چندین وسیله ممکن می گردد. تنها با یک صفحه نمایش یا تعدادی کمی کلید شما می توانید روشنایی ساختمان را کنترل نمایید و همان ها امکان کنترل دما، تهویه، هواکشها، سیستم هشدار دهنده حریق و دزدگیر و … را فراهم می آورند. درصورت تمایل می توانید برای انجام هریک از اعمال از کامپیوتر یا تلفن نیز استفاده نمایید. علاوه بر این می توانید به خانه خود بیاموزید که در هر ناحیه از ساختمان چگونه از خود نگهداری بعمل آورد. بوسیله سنسورها، خانه می تواند هوای خوب را از بد تشخیص داده، پنجره ها و پرده ها را در صورت لزوم ببندد و بسیاری کارهای دیگر. این بدین معنی است که حتی در زمان غیبت شما و خالی بودن منزل، خانه شما همچون شما فکر می کند و خواسته شما را انجام می دهد.
اگر مایل به کسب اطلاعات بیشتر می باشد، ادامه مطلب را بخوانید و عناوین متعدد ذکر شده در بالا را پیگیری نمایید. همچنین مهندسین شرکت امیر کبیر با مشارکت شرکت سپاهان الکتریک آماده ارائه مشاوره رایگان در این زمینه می باشند.
2-4) KNX/EIB چیست؟
چه در یک واحد مسکونی خانوادگی یا در یک مجتمع اداری-تجاری، تقاصا برای راحتی، تنوع و انعطاف پذیری در مدیریت سیستمهای تهویه مطبوع، روشنایی، ایمنی در رفت و آمد بیگانگان یا ساکنین و … در حال افزایش است. همزمان، استفاده بهینه از انرژی، هر روز با اهمیت تر رخ می نماید. ایمنی و راحتی بیشتر، در کنار مصرف کمتر انرژی تنها از طریق کنترل و نظارت هوشمند بر روی تمامی قطعات و تجهیزات الکتریکی و تاسیساتی دخیل در سیستم، امکانپذیر است. چنین سیستمی نیازمند به سیم کشی بیشتر، بکارگیری سنسورها، سوییچها و عملگرهای بیشتر و متصل به مرکز کنترل و نظارت می باشد. چنین حجم انبوه سیم کشی، بمعنی زحمت بیشتر برای طراحی و نصب سیستم و افزایش خطاها، ریسک آتش سوزی، مخارج نگهداری و در مجموع، افزایش کلی هزینه ها است. پس چه باید کرد؟!
پاسخ ، سیستم KNX/EIB می باشد – استانداردی جهانی برای کنترل هوشمند خانه و ساختمان
بمنظور انتقال اطلاعات به تمامی اجزا قابل مدیریت ساختمان، سیستمی نیاز است که این مبادله داده ها را با وجود قطعات و تجهیزاتی مستقل و جدا از هم، به نحوی انجام دهد که اطمینان از ارتباط اجزا ازطریق یک زبان واحد محقق گردد.، زبانی که مستقل از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان قطعاتش باشد و همه تجهیزان آنرا درک کنند. KNX/EIB معرف این زبان و خطوط ارتباط اطلاعاتی است.
این استاندارد با تکیه بر بیش از ۱۵ سال تجربه عملی در بازار، مدرن تیرن جایگزین سیستمهای قبلی کنترل هوشمند ساختمان می باشد. از طریق واسطه KNX/EIB تمامی قطعات متصل به خط اطلاعاتی (از طریق کابل، فرکانس رادیویی، خط برق، IP و اینترنت) امکان تبادل داده ها بین یکدیگر را دارند. تجهیزات خط اطلاعاتی می تواند انواع سنسور، سوییچها و عملگرها می باشند که برای کنترل و مدیریت ساختمان به آنها نیازمندیم: کنترل و کاربری هوشمند از تجهیزاتی چون سیستم روشنایی، کرکره ها، پرده ها، سیستم امنیتی، اعلام حریق، مدیریت مصرف انرژی، سیستم حرارتی و برودتی، تهویه مطبوع، نظارت کننده ها و اخطار دهنده ها، اندازه گیری، کنترل صوت و تصویر، لوازم خانگی کاربردی، اینترنت و پست الکترونیک و …
کنترل هوشمند، بکارگیری و نظارت بر نحوه عملکرد تمامی این تجهیزات و خواسته های ساکنین بدون نیاز به یک مرکز کنترل و یا کاربران آموزش دیده از طریق سیستم واحد EIB

]]>