برق، مصدوم، تنفس، کارگران، کارگاهها، معادن

تابلوی برق متصل و از بدنه تابلو یک سیم را (به غیر از سیم های فاز و نول ) برای اتصال زمین در نظر گرفته، به بدنه فلزی کلیه دستگاههای برقی موجود در کارگاه وصل می کنند. برای اطمینان از عمل کردن کامل سیم اتصال زمین دستگاهها، هنگام برقدار شدن احتمالی بدنه فلزی آنها نکات ایمنی زیر باید رعایت شود:

الف- حتماً در مسیر جریان برق دستگاهها جهت حفظ، نگهداری و قطع فوری جریان برق دستگاه، موقع وصل کردن برق به بدنه و ارتباط آن با زمین، از فیوزهای مناسب جریان استفاده شود.

ب- سیم اتصال زمین باید از صدمات مکانیکی و خورندگی مصون باشد و در مسیر آن نباید هیچ گونه فیوز یا کلید قطع کننده قرار گیرد.

ج- سیم های اتصال زمین نباید از نوع سیم های افشان باشند و باید از سیم های چند لای مسی یا آلومینیومی شماره 16 یا 25 استفاده شده، سالی یکبار توسط شخص مطلعی مورد بررسی و ازمایش قرار گیرد . در صورتی که مقاومت آن در اثر اکسید شدن زیاد شده، تعویض یا رفع عیب شوند.

د- برای اتصال زمین وسایل برقی قابل حمل بهتر است از پریزهای ارت دار استفاده شود.

ه- برای استفاده از سیم اتصال زمین در منازلی که فاقد چاه ارت هستند در صورتی که با انجام آزمایشات لازم، سیستم شبکه لوله کشی آب ساختمان مناسب برای انتقال سریع برق به زمین باشد می توان از لوله آب به عنوان اتصال زمین استفاده کرد.

نجات مصدومین برق گرفته

اگر فردی دچار برق گرفتگی شود باید برای نجات مصدوم از وسائل برقدار و انجام کمکهای اولیه به ترتیب زیر عمل نمود:

1- صورت امکان جریان برق باید از نزدیکترین کلید یا فیوز قطع شود و

در صورت عدم امکان قطع برق باید مراتب را به اطلاع اتفاقات شرکت برق و اورژانس رسانید.

2- فاصله زمانی که مامورین شرکت برق و اورژانس جهت برق و عملیات پزشکی به محل حادثه می رسند باید ازبا استفاده از وسال عایق برق مثل تخته خشک وابزاری که تماماً چوبی یا پلاستیکی باشند، سیم حامل برق را از بدن مصدوم جدا نمود ودر انجام این عمل باید مراقبت شود که شخص نجات دهنده با بدن مصدوم و یا سیم لخت برق دار تماس پیدا نکند.

3. پس از آنکه مصدوم از هادی برق دار جدا شده در حالت اغماء بسر می برد، اگر قلب و اعضاء تنفسی او آسیب ندیده باشد کافی است پنجرۀ اطاق را باز نموده وآمونیاک یا سرکه به نزدیکی بینی او گرفته تا استشمام کند.

4. اگر تنفس مصدوم منقطع و یا ضربان قلب او قطع شده باشد، این نشانۀ شوک الکتریکی است که فلج تنفس و یا قلب را بوجود آورده که در اغلب این یک مرگ دروغی است.

آمار نشان می دهد که اگر در دقیقۀ اول به برق گرفته کمک شود90% حیات و پس از 6 دقیقه کمک10% حیات وپس از 12 دقیقه کمک زنده ماندن شخص مصدوم به احتمال کم دیده شده است.

5. برای آنجام کمکهای اولیه به مصدمین برق گرفته تمام لباس های او را که موجبتنگی نفس می شوند جدا کننده، دهان مصدوم را ابتدا تمیز و دندانهای او را از یکدیگر جدا نموده ولای آنها را با مداد، دسته قاشق وغیره همواره باز باید نگهداشت تا دوباره دندانها قفل نشوند.

6. برق گرفته را به پشت خوابانده وزیر گردن اورا با لباس یا پتوئی قرار می دهند که سر به پشت افتاده وسینه جلو بیاید وراه تنفس آزاد شود.سپس بینی مصدوم را گرفته و هوا از طریق دهان به دهان به داخل سینه مصدوم دمیده می شود، پس از سه یا چهار مرتبه تنفس مصنوعی به مدت 15 تا 20 پانیه به تعداد 15 الی 20 بار ماساژ قلب بطور مداوم باید به مصدوم داد وعمل تنفس مصنوعی باید تا شروع تنفس مصدوم اجراء شود.

7. اگر در حین تنفس مصنوعی کمترین علامت حیات از قبیل حرکت لب ها یا لرز گونه ها در مصدوم ملاحظه شود عمل تنفس مصنوعی چند ثانیه قطع و به مصدوم امکان تنفس داده شود.

در صورت ملاحظه علائم حیات در برق گرفته به هیچ وجه نباید او را پس از بهوش آمدن مجبور به بلند شدن و راه رفتن نمود، بلکه مصدوم را باید روی برانکارد یا تخت خواب یا پتوئی خوابانده تا استراحت کند.

برای نجات مصدومین گاز گرفتگی نیز روش تنفس مصنوعی به همین طریق انجام می شود.

7-8 بدلیل عدم اندازه گیری نور در کارگاه و نبود هیچگونه استانداری امکان بروز خطر برای پرسیل وجود دارد

روشنایی در کارگاهها اهمیت بسیار داشته واصولاً کمتر کاری است که بدون استفاده از روشنایی انجام پذیر باشد. بطور کلی آنچه سبب روشنایی وموجب رویت جسم می شود، نور نامیده می شود ودر کلی نور می توان گفت که نور تشکیل شده از امواج الکترومانیتیک که طول آنها بین 380 تا 760 میلی میکرون بوده واز منابع نورانی انتشار می یابد.

نور طبیعی

مهمترین و با عظمت ترین منبع نورانی خورشید که قویترین و طبیعی ترین نورها می باشد و یکسان و یکنواخت در سطح بسیار وسیعی منتشر می شود که به علت همراه داشتن امواج مادون قرمز وماوراء بنفش غیر قابل رویت از موثرترین عوامل نابود کنندۀ ایجاد کنندگان بیماری های مختلف و مهمترین وسیله تولید گرما بشمار رفته و به جرات می توان گفت که نور ماه از این منبع لایزال سرچشمه گرفته و حیات کلیه موجودات به آن بستگی دارد.

با توجه به موارد مذکور باید ترتیبی داده شود که در کارگاهها حتی الامکان از نور طبیعی که بسیار مفید و موثر در انجام کارهاست بنحو کامل استفاده شود، البته ناگفته نامند که این عامل مفید می تواند عده ای از کارگران را نیز که مستقیماً وساعتها زیر تابش نور خورشید قرار دارند دچار عوارضی بنماید.

اهمیت نور در کارگاهها

نور در کارگاهها دارای اهمیت زیادی بوده تا جائی که می توان گفت پیشرفت در هر کار وحرفه و توسعه هر صنعت بستگی به وجود و کیفیت و کمیت نور دارد. وجود نور کافی و مناسب در هر کارگاه از نظر کمی وکیفی باعث می شود که اولاً میل ورغبت در انجام کار کارگران افزوده شده وبا دقت و مراقبت بیشتری کار کنند، ثانیاً مهارت و کاردانی کارگران بهتر شده وکارها را آسانتر انجام می دهند، از طرفی بازده کار کارگران اضافه شده وخستگی کمتری به آنها غلبه می نماید وقوای جسمی کارگران بویژه قدرت بینائی آنها محفوظ می ماند وعوارض روانی مثل تنبلی، کم حوصلگی، بی میلی، تنگی خلق وغیره در کارگران کمتر بوده واز همه مهمتر از میزان حوادث تا حد زیادی کاسته می شود.

با توجه با این نکات است که کارفرمایان باید توجه داشته باشند که هر خرجی برای تامین روشنایی بهتر و بیشتر در کارگاه بنماید نه تنها هدر نمی رود، بلکه چندین برابر نیز سود عایدشان می شود. مثلاً در یکی از کارخانجات بزرگ آمریکا با پرداخت 5000 دلار جهت بهتر نمودن سیستم روشنایی و 2800 دلار اضافه بهاء برق تعداد حوادث از 425 مورد به 170 مورد ومخارج درمان و پرداخت خسارات ناشی از حوادث از 15 هزلر دلار به 6000 دلار در سال تقلیل داده شد.

در دوایر پستی نیویورک با افزایش روشنایی محل کار از 33 شمع به 70 شمع بقدری بازده دست چینی مراسلات پستی زیاد شد که توانستند از تعداد کارمندان پست به نسبت قابل توجهی کاسته واز این راه معادل چندین برابر برق مصرفی صرفه جویی وازهزینه بکاهند.

واحد روشنایی:

واحد روشنایی لوکس است وآن مقدار روشنایی است که بر یک صفحه که به فاصلۀ یک متر از منبع نورانی به شدت یک شمع بطور عمودی بتابد.

شدت نور:

شمعی به قطر 2 سانتی متر که در هر ساعت 776/7 گرم موم را هنگام روشن بودن بسوزاند نوری تولید می کند که بعنوان واحد شدت روشنایی( شمع) انتخاب می شود.

لازم به توضیح است که شدت نور شمع بصورت استاندارد عبارت است از شدت نوری که از یک سانتی متر مربع پلاتین ذوب شده با خط عمود به یک سطح که در فاصله یک متری از آن قرار دارد ساطع شود. مقدار روشنایی یک سطح از رابطه زیر بدست می آید:

E: مقدار روشنایی به لوکس

I: شدت روشنایی به شمع

D: فاصله منبع نورانی تا سطح نورانی

a: زاویه بین خط نورانی و خط عمود بر سطح نورانی

روشنایی در کارگاهها می بایست بطور طبیعی یا مصنوعی و متناسب با نوع کا ومحل تامین شود، در استفاده از نور طبیعی یا نور روز همانطور که میدانید میزان روشنایی بر حسب ساعات مختلف روز و تغییرات جوی و فصول سال تغییر می کند، مثلاً در ساعات 3 بعد از ظهر در هوای ابری ودر کنار پنجره یک کارخانه همکف با زمین روشنایی 185 لوکس ودر همان وضع در ساعت 13 در یک میدان بزرگ شهر 3500 لوکس روشنایی طبیعی وجود دارد.

روشنایی طبیعی در کارگاهها

برای آنکه نور طبیعی وارد کارگاه شود، باید با توجه به نوع کار مجموعه سطوح پنجره ها ویا سقف شیشه ای مورد استفاده در کارگاه حدود 3/1 تا 4/1 سطح کف کارگاه انتخاب شود وسقف کارگاه نیز به رنگ روشن باشد.

به منظور استفاده از حداکثر نور در روز باید پنجره ها 20/1 متر از کف محل کار ارتفاع داشته باشد و رنگ دیوارها نباید نه زیاد روشن ونه تیره باشد. رنگ آبی برای کارگاهها پرنور، رنگ کرم برای محل های کم نور مناسب بوده وبهتر است از رنگهای روغنی براق استفاده نشده واز رنگ روغنی مات استفاده گردد.

روشنایی مصنوعی در کارگاهها

منابع تامین نور کارگاهها بصورت مصنوعی از سوختم مواد نفتی، مواد جامد وموم،مواد گازی و روشنایی برق بدست آید.

برای استفاده از روشنایی در معادن زیرزمینی از ژنراتور برق، برق باطری و یا چراغهای کاربید استفاده می شود.سیستم روشنایی با برق ژنراتور با رعایت اصول ایمنی تاسیسات برقی در صورتی مقرون به صرفه باشد، مناسب است، ولی استفاده از این سیستم در بعضی از قسمت های معادن مثل دویل های استخراج امکانپذیر نبوده و می بایست از چراغهای روشنایی سیار استفاده گردد که عبارتند از چراغهای برق که از باطری تغذیه می شوند یا چراغهای کاربید.

استفاده از چراغهای برق با باطری قابل شارژ وسیلۀ مطمئن و مناسب جهت استفاده در معادن می باشد، بخصوص معادن زیرزمینی که امکان .جود گازها و کرد وغبارها آتش زا ومنفجره در آنها هست مثل معادن ذغال سنگ که ضمن ایجاد گردو غبار ذغال سنگ به هنگام استخراج در لای رگه های ذغال احتمال وجود گاز متان (گاز گریزو) می باشد ودر صورت وجود شعله با ایجاد جرقه الکتریکی باعث انفجار و آتش سوزی در معادن می گردد.

چراغهای کاربید عبارت است از یک مخزن کوچک که در آن چند قطعه سنگ کاربید گذارده شده و روی آنها را کمی آب می ریزند ودر اثر ترکیب سنگ کاربید وآب تولید گاز استیلن

( C2H2 ) وآهک می شود.

از لوله باریکی که روی چرخ نصب شده وبه مخزن چراغ ارتباط دارد گاز مذکور خارج شده، با روشن کردن آن ودر اثر سوختن گاز روشنایی زردرنگی ایجاد می شود که به علت کم خرج بودن در معادن زیرزمینی جهت تامین روشنایی بکار می رود. استفاده از این نوع چراغ به علت کثیف کردن هوای محل و کم کردن اکسیژن موجود تنفس کارگران را با اشکال مواجه می نماید، از طرفی استفاده از این چراغها در معادن ذغال سنگ و غیره که دارای مواد آتش زا هستند خطرناک و ممنوع می باشد.

تامین روشنایی مصنوعی در کارگاهها با استفاده از لامپ های روشنایی برق انجام می شود که از نوع لامپ های روشنایی معمولی که در داخل آن رشته تنگستن داشته ودر اثر عبور جریان برق از این رشته ضمن تولید گرما نورانی شده ونور زردرنگ ایجاد می کند ویا از نوع لامپ های تخلیه الکتریکی گازهای موجود در داخل لامپ مثل لامپهای جیوه ای سدیم، نئون ولامپ های فلئورسنت هستند.

مشخصات روشنایی مصنوعی استاندارد

استفاده از نور مصنوعی در کارگاهها برای آنکه راندمان بهتری از کر کارگران را ارائه نماید حتی الامکان باید دارای مشخصات زیر باشد:

1. درخشندگی معتدل و سطح تشعشع کافی داشته باشد زیرا درخشندگی شدید و غیر منتظره نور موجب خیرگی وناراحتی چشم انسان می شود.

2. ایجاد حرارت زیاد نکند.

3. هوا را در اثر محصولات حاصل از اشتغال خود آلوده نکند.

4. نور ایجاد شده در صورت امکان به روشنایی روز نزدیک باشد.

5. نور ایجاد شده در جهات مختلف پخش شده و ایجاد سایه نکند.

6. در کارگاههای مرتفع هر گاه قسمت پایین روشن ودر مجاورت سقف تاریک باشد ایجاد نوعی ناراحتی وافسردگی در روحیه کارگران می کند که شبیه حالتی است که به هنگام عبور از تونل های طویل به اشخاص دست می دهد وبرای رفع کمی تامین شود.با توجه به موارد مذکور بهترین نوع ایجاد نور مصنوعی در کارگاهها استفاده از لامپهای فلورسنت که از سال 1938 به بعد معمول گردیده است و اساس کا آنها بدین ترتیب است که دریک لوله شیشه ای طویل که از هوا تخلیه شده مقداری گاز با فشار کم وارد وقتی ولتاژ زیادی بین الکترودهای دو سر لوله برقرار شود گاز داخل لوله یونیزه و نورانی می شود. بیشتر روشنایی که لامپ ایجاد می کند مربوط به پودرهای فلوئورسنت که سطح داخل لوله را پوشانده و موقعی مه در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار می گیرند نورانی می شوند.

7-8- واحد پیت زدایی بدلیل وجود ماشینهای دوار زیاد وعدم جوشکاری مناسب و همچنین بالانس نبودن ماشین آلات دارای سروصدای بسیار زیاد می باشد که می تواند مخاطراتی را ایجاد کند.

آنچه سبب احساس شنوایی در موجودات زنده می شود، صوت یا صدا نامیده می شود. علت و منشاء ایجاد صدا حرکات ارتعاشی است که از جسم مرتعش صادر ودر محیط اطراف پراکنده می شود . برخلاف امواج نوری امواج صوتی حاصل از حرکت ارتعاشی

]]>