با بهترین نرم افزارهای فشرده سازی ویندوز آشنا شوید

حتما میدونید که واسه انجام خیلی از کارا روی سیستم عامل ویندوز، مجبور به به کار گیری نرم افزارهای فشرده سازی هستین. البته در خود ویندوز هم ابزاری واسه استخراج داده ها از فایلای ZIP هست که میشه از اون کمک گرفت.

اما مسئله اینجاس که همه فایلای آرشیوی، با فرمت ZIP تعریف نمی شن و ممکنه در این راه با فرمتایی از جمله ۷Z و RAR رو به رو شید. پس در نتیجه از راه وسیله خود ویندوز، دسترسی به اطلاعات بایگانی شده داخل این فایلا ممکن نیس.

پس باید به سراغ نرم افزارهای شخص ثالثی برید که به کمکشون، امکان دسترسی به به هر نوع فرمتی آماده می شه. علاوه بر این، ساخت فایلای فشرده و بایگانی اونا هم مسئله مهمیه که باید به اون توجه کرد.

به همین منظور در ادامه به معرفی بهترین نرم افزارهای فشرده سازی می پردازیم که میشه از راه اونا، هم فایل آرشیوی ساخت و هم داده ها رو از هر فرمتی استخراج کرد.

۷Zip

WinZip و WinRAR رو شاید بشه نام آشناترین نرم افزارهای فشرده سازی دونست. اما مسئله اینجاس که هر دو اونا، نرم افزارهایی تجاری هستن و واسه دسترسی به خدماتشون موظف به پرداخت هزینه هستین.

به طور تقریبی واسه به کار گیری امکانات هر کدوم از این نرم افزارها، باید هزینه ۳۰ دلاری اونا رو متحمل شید. با این حال، میشه با نصب نرم افزار متن باز ۷Zip، بدون پرداخت حتی یه ریال به تموم امکانات WinZip و WinRAR رسید.

البته باید خاطر نشون کرد که ۷Zip خیلی ظاهر امروزی و مدرنی نداره. علاوه بر این، تیم پیشرفت دهنده دسترسی چندانی هم به پول و پله و سرمایه بزرگ نداره و به خاطر همین ممکنه در رابط کاربری نرم افزار تماشاگر نمایش تبلیغات باشین.

با این حال نباید این موضوع رو از یاد برد که این نرم افزار متن باز، به طور کامل مجانیه و به کار گیری خدماتش هیچ هزینه ای واسه کاربر در بر نداره. هم اینکه تقریبا از همه سیستم عاملای شرکت مایکروسافت (از ویندوز XP گرفته تا ویندوز ۱۰) پشتیبانی می کنه.

علاوه بر این، ۷Zip قادر به ساخت فایلای آرشیوی با فرمتای ۷z ،XZ ،BZIP2 ،GZIP TAR ،ZIP هم هست و میشه به کمک این نرم افزار، داده ها رو از همین فرمتا هم استخراج کرد.

هم اینکه، به کمک ۷Zip امکان استخراج از ۳۱ نوع فرمت دیگه هم جفت و جور می شه که از بین اونا میشه به UEFI و ISO اشاره کرد. در کنار تموم موضوعاتی که به اونا گفته شد، باید گفت که ۷Zip مجهز به یه فایل منیجر جداگونه هم هست که به کمک اون میشه راحت تر به فایلای سیستم و داده های استخراج شده رسید.

اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین فایل منیجر ۷Zip با فایل اکسپلورر یا ویندوز اکسپلورر هم در تعامل خوبی قرار داره و به واسطه همین موضوع، میشه فقط با یه کلیک راست ساده روی هر فایل به امکانات مختلفی رسید.

در آخر هم باید به این اشاره کرد که ۷Zip واسه رمز گذاری روی فایلا، از الگوریتم رمزنگاری AES-256 استفاده می کنه. پس با استناد به همین موضوع، میشه از امنیت فایلای آرشیوی اطمینان حاصل کرد.

PeaZip

با اینکه ۷Zip از هر جهت یه نرم افزار پر قدرت و کاربردیه، اما به دلایلی بعضی از کاربران نمی تونن ظاهر قدیمی و تقریبا از مد افتاده اونو تحمل کنن. پس در این صورت چاره ای به جز پرداخت هزینه و دریافت خدمات WinRar یا WinZip واسه این دسته از کاربران باقی نمی مونه.

اما اگه جزو این دسته کاربران هستین، بهتره کمی صبر کنین و قبل از انجام هر کاری فرصتی در اختیار PeaZip، بذارین. PeaZip از خیلی جهات شباهت بسیار زیادی به ۷Zip داره؛ هم متن بازه و هم رایگان.

با این حال، رابط کاربری زیبایی هم داره که همین عامل بزرگترین مزیت اون نسبت به ۷Zipه. علاوه بر این، PeaZip ویژگیای بسیار پیشرفته ای هم مجهزه که بیشتر واسه حرفه ایا تدارک دیده شده و کمتر به درد کاربران معمولی می خوره.

مثلا به کمک PeaZip، می تونین واسه امور جور واجور برنامه ریزی کنین و در زمان بندیای خاص، فعالیتای مختلفی رو به صورت خودکار به انجام برسونین. هم اینکه PeaZip از توانایی نصب پلاگین هم پشتیبانی می کنه. انگار میشه با نصب پلاگینای جور واجور روی این نرم افزار به ویژگیای مختلفی رسید.

مثلا با نصب یه پلاگین ساده، میشه فایلای آرشیوی WinAce’s ACE رو باز کرد و در اونا دخل و تصرف کرد. علاوه بر این، گفتنیست که PeaZip از فرمتای جدید ZIPX و ARC هم پشتیبانی می کنه.

وسیله اختصاصی ردموندیا

البته نصب چندین نرم افزار جور واجور روی سیستم، خیلی مورد پسند همه کاربران نیس. بعضی از کاربران دوست دارن فقط از ابزارهایی استفاده کنن که خود ویندوز در اختیارشون قرار داده.

با این حال به کار گیری وسیله پیش فرض ویندوز، محدودیتایی هم واسه کاربر داره. به این صورت که تنها می تونین به کمک این وسیله فقط با فایلای ZIP کار کنین و به غیر از این مورد، امکان دسترسی به فرمتای دیگه رو هم از کفتون میره.

علاوه بر این، با به کار گیری این وسیله، امکان رمزگذاری روی فایلای آرشیوی هم از کاربر گرفته می شه و در ایجاد فایلای ایمن شکست خورده می مونین. با این حال، به کار گیری این ویژگی با همه نواقصش بسیار آسون و راحته.

فقط کافیه با مشاهده فایلای «zip»، روی شون دو بار کلیک کنین تا ویندوز اونا رو مثل یه پوشه واسه تون باز کنه. به همین ترتیب می تونین محتوای موجود در این فایلا رو، کپی کنین و به جای دیگه انتقال بدین.

حتی می تونین خیلی راحت داده های جور واجور رو بدون انجام هیچ کار پیچیده ای، به این فایلا اضافه کنین. هم اینکه واسه ساخت و استخراج محتوا از فایلای Zip، احتیاجی به انجام کارای عجیب و غریب ندارین.

فقط با اعمال یه کلیک راست روی فایل zip و انتخاب گزینه «Extract All» می تونین تموم محتوای داخل فایل رو استخراج کنین و به جای دیگری در سیستم منتقل کنین. هم اینکه واسه ساخت فایل zip هم میشه با فشردن کلیک راست روی محتوای مورد نظر، وارد منو «Send to» شد و بعد با انتخاب گزینه «Compressed»، مراحل فشرده سازی رو شروع کرد.