امکان سنجی پیاده سازی فناوری شناسایی از طریق امواج رادیویی RFIDدر مبارزه با قاچاق کالا- قسمت ۷

۱-سرعت ردیابی
۲-کاهش هزینه ردیابی
توجیهی برای RFID با توجه به فراخوانی محصول در سطح تولید کالاهای مصرفی این است که این تگ­ها می­توانند به دقت در سطح کالاها از طریق مراکز توزیع، در جایگاه­ها و در جابجایی­هایی از طریق فروشگاه­ها ردیابی شوند. این ردیابی قوی، مدیریت ساده مشخصه کالاها را در بخش فراخوانی فعال می­سازد.
اولین توضیح این است که با ردیابی بهتر کالاها در طول زنجیره عرضه، تنگناها، قابل رویت می­شوند بنابراین آنها می­توانند نشان داده شوند و ضایعات را می­توان کاهش داد. این مسئله، قابل ستایش است. برخی از شرکت­های کالاهای مصرفی به مدیریت ردیابی کالاها نگاهی انداخته­اند. بسیاری از این پروژه­ ها با مقررات ردیابی در آمریکا هدایت می­شوند. مشکل این نمونه در آمریکا این است که مشکلات قابلیت ردیابی کالاها برای اکثر تولیدکنندگان، سیستم­های مجتمع ضعیفی را به همراه دارد که نمی­توانند اطلاعات کالاها را در چندین سیستم تلفیق نمایند ولی RFID به حل این مشکل کمک می­ کند(Woods,2005).
۲-۷-۴-حوزه برنامه ­ریزی
در جایگاهی که کشور ما به لحاظ موقعیت ژئوپلیتیکی از آن برخوردار است و با توجه به برخورداری شمال و جنوب کشور از سواحل در خور توجه و در نتیجه وجود بنادر مهم و فعال در این مناطق می­طلبد که با یک برنامه ­ریزی اصولی و یکپارچه هر چه بیشتر فعالیت­های بنادر را مبتنی بر فناوری اطلاعات نموده تا بتوان از مزایای حاصل از آن بیشترین سود را برده و هزینه­ های فرصت از دست رفته را نیز هر چه بیشتر کاهش داد.
نتیجه تصویری درباره فناوری اطلاعات

 

برای دانلود متن کامل پایان نامه به سایت tinoz.ir مراجعه کنید.

 

 

  • طراحی مسیر بهینه برای جابجایی­ها

 

تسهیلات جایگاهی به عنوان تسهیلاتی برای ورود و خروج پالت­ها عمل می­ کنند. آن چه که آن­ها را متفاوت می­ کند، سرعت و سادگی نسبی جابجایی­ها در تسهیلات است. جرثقیل­ها خیلی سریع حرکت می­ کنند و معمولا تنها یک یا دو جابجایی و حرکت برای یک پالت دارند. این کار، آنها را متفاوت از انبارداری سنتی می­ کند که معمولا چندین­بار ، یک پالت را اندازه و کنترل می­ کنندو پالت­ها را تقسیم می­ کنند یا آنها را ترکیب می­نمایند. لذا طراحی مسیر بهینه برای جابجایی­ها دارای اهمیت زیادی است(Woods,2005).

 

 

  • ساماندهی روند پروژه

 

امروزه از جمله فاکتورهای مهم در جذب سرمایه ­گذاری و موقعیت در بازاریابی، کاهش ریسک، ایمنی و سرعت گردش فعالیت­ها است که با بهره­ گیری از فن­آوری اطلاعات می توان به این اهداف نائل شده و گام مهمی در نوعی از بازار و نوعی به خصوص از آن که به بازار ویروسی معروف است و حاکی از دهان به دهان گشتن امتیازات بین مشتریان است نائل گردید. در بین برخورداری از تجربه سایر بنادر پیشرو می ­تواند راه­گشا باشد.
۲-۷-۵-حوزه امنیت
کاربردهای امنیتی وجود دارند که تگ­های RFID را می توان برای مشخص کردن پرسنل و انجام کنترل های دستیابی استفاده نمود ولی در بسیاری از موارد ،کارت­های هوشمند ، برتری دارند. بازرسی­های امنیتی، بخشی از برنامه امنیتی در فرودگاه­ها می باشند. مثلا، در یک فرودگاه، گروه­های حراست مسئول اسکن بارکدها در مکان­های خاص پیرامون ورودی فرودگاه می­باشند. به هر حال، مشخص می­ شود که پاسداری­های امنیتی، بارکدها را تکرار می­ کنند و از مکان مرکزی اسکن را انجام می­ دهند و سیستم تایید و شناسایی را از بین می­برند. تگ­های RFID که تکثیر آنها مشکل­تر از بارکد­ها می­باشند، جایگزینی با ارزش برای بارکدها در این وضعیت می باشند(Woods,2005).

 

 

  • توانایی جلوگیری از جعل و خطا

 

همان­طور که کانتینر­ها در کشور و دنیا حرکت می­ کنند، دزدی کانتینر، یک مشکل جدی و در حال رشد است. مثلا در آمریکا، تخمین زده می­ شود که هزینه سالانه دزدی بار و دیگر دزدی­ها از ۳ دلار تا ۱۰ میلیارد دلار در سال است.
تکنولوژی موجود از مهر و موم های الکترونیکی برای امنیت بار استفاده می کند. مهر و موم الکترونیکی مرکب از یک تگ فعال و مکانیسمی است که می تواند شناسایی کند که آیا در کانتینر بدون مجوز تضمین درستی بار باز شده است یا نه. همان­طور که این تگ­ها را می توان به بخش رمزی بار حتی در داخل بار چسباند، این فناوری شبکه­بندی شده می تواند مشخص کند که بار در محدوده قرائت­گر حرکت می­ کند یا نه. حتی اگر دزد، بار را از طریق سوراخ کردن در یک کانتینر بدزدد. علاوه بر این، وقتی هزاران محصول دارای برچسب شدند، پاره­شدن تمام برچسب­ها و دزدی بار، غیر قابل قبول است (Yuan، Huang، ۲۰۰۸). وقتی کالاهای جعلی وارد زنجیره عرضه می­شوند، تولیدکنندگان می­توانند آنها را بررسی و نظارت کنند. به هر حال، روش­های تولیدکنندگان برای ردیابی کالاهای دزدی و جعلی، مجرمین را شناسایی می­ کند و کارهایی انجام می­شوند تا قابلیت­های این فناوری را برای اثر­گذاری بر این مشکلات تعیین کنند.

 

 

  • حفظ امنیت جانی افراد

 

یکی از متداول­ترین آسیب­های امنیتی استناد شده با این فناوری این است که بعضی از افراد می­توانند خارج از یک ساختمان بنشینند و قرائت­گر­های آن را با آنتن حساس برای درک توابع داخلی در آن تسهیلات نظارت کنند، به جای اینکه در محیطی که تریلر و ماشین­های سنگین مشغول به کارند کار کنند.

 

 

  • کاهش ریسک کانتینرها

 

مدیریت ریسک، یک مدیریت مهم و ضروری محسوب می­ شود که تصمیم ­گیری دقیقی را بر اساس میزان ریسک و خطر میسر می­سازد و در اکثر نفاط دنیا توسط پرسنل اجرایی فناوری اطلاعات مورد بهره ­برداری قرار می­گیرد. در بنادر خطراتی همچون دستبرد، خرابی، صدمات جانی و … وجود دارد، بنابراین با داشتن چنین فناوری می­توان از بسیاری از خطرات جلوگیری کرد که فوایدی همچون : افزایش کارایی، موثر بودن، تسهیلات و روان­سازی، کاهش هزینه، سرعت عمل و کاهش زمان انجام عملیات خواهد داشت (شیراوژن ،۱۳۸۶).

 

 

  • افزایش امنیت اتوماسیون

 

تجهیزات اداره­کننده مواد و تجهیزات اتوماسیون برای سال­های زیادی از این فناوری استفاده کردند زیرا می­توانند داده ­هایی را بدون تجمع سیستم­های مورد نیاز در برگیرند. نصب یک قرائت­گر این فناوری در برخی شرایط می ­تواند ساده­تر از تجهیزات پیچیده بارکد باشد که می تواند در ارائه نصب­ها در فضای اداره و کنترل مواد، مفید باشد و سیستم امنیتی را در اتوماسیون به ارمغان بیاورد.
۲-۷-۶-حوزه مدیریت محوطه و بارگیری
به هر حال، وقتی چندین مجرا و کشتی به طور همزمان به بندر می­رسند، کامیون­های زیادی برای رسیدن به آنجا در نظر گرفته شده ­اند. این مسئله فشار زیادی را به کار بنادر وارد می­ کند و نه تنها باعث ازدحام ترافیک می­ شود بلکه باعث تصادفات زیادی می­ شود در حالی که این فناوری در محوطه­های کامیون ها در ورود و خروج وسایل نقلیه استفاده می­ شود و این کاربردها، RFID. را با سیگنال­های الکترونیکی برای هدایت رانندگان در کل محوطه ترکیب می­ کنند. در برخی از محوطه­ها تریلرها می­توانند عوض شوند با ردیابی دقیق تر تریلرها سودمندتر است. برخی از آزمایش­ها از تگ­های فعال این تکنولوژی در تریلرها استفاده کرده ­اند تا موقعیت آنها را در محوطه ردیابی کنند.

 

 

  • کاهش متوسط زمان پاسخگویی به مشتری

 

نمونه دیگری از مسئله اطمینان در دریافت محصولات در انبار است. امروزه، متصدیان انبار، اضافه کاری می­ کنند زیرا آنها بایدکالاهایی را که از کامیون­ها در ۲۴ ساعت دریافت کرده ­اند را شمارش و مشخص نمایند. این مسئله باعث اوج های زمانبندی می­ شود که با مدیریت زمانبندی رسیدن کامیون­ها با بهره گرفتن از این سیستم هم زمان تخلیه کشتی کوتاه می­ شود و هم زمان پاسخگویی به مشتری.
۲-۸-مزایای شناسایی از طریق امواج رادیویی
۲-۸-۱-مزیت­های مستقیم:
مجموعه داده ­های دقیق و کامل و استفاده بهتر از زمان کارمندان، علاوه بر این، معیارهای امنیتی را می­توان از طریق استفاده از طریق امواج رادیویی تقویت کرد( Mullen, n.d).
۲-۸-۲-مزیت­های غیرمستقیم:
احتمال و امکان شناسایی خودکار و ردیابی اقلام ، کاهش زیاد هزینه­ها و زمان مورد نیاز برای مدیریت موجودی را ایجاد می­ کنند. به طور خلاصه کاربردهای ساخته شده پیرامون این تکنولوژی می­توانند مزایای استراتژیکی و عملیاتی را برای سازمان­های استفاده­کننده ارائه کنند(,۲۰۰۹ charupa) کنترل فرایندهای غیرقابل رویت و امنیت و یکپارچگی نیز از مزایای جانبی این تکنولوژی به شمار می­آید( مدیری، شیرافکن، ۱۳۸۹).
افزایش دقت در پیش­بینی
مدیریت و کاهش موجودی
قابلیت ردیابی
همکاری
انبارداری و توزیع
مدیریت دارایی
مدیریت رابطه با مشتری (,۲۰۰۹ Charupa)
۲-۹-مشکلات و چالش­های شناسایی از طریق امواج رادیویی
ممکن است چالش­های موجود، مبارزه­ای در برابر رواج عمومی و کاربرد قابل­قبول و جهانی بارکد باشد. شرکت­های زیادی از این تکنولوژی راضی هستند و تغییرات در سازمان برای راه­اندازی سیستم­های RFID سخت و مشکل است مثلا راه­اندازی RFID در فروشگاه­ها. هزینه­ های سرمایه ­گذاری بالا هستند و فوت­و فن­ها به تخصص در مسائل تکنیکی نیاز دارند. این سنجش به رویارویی با وفاداری و صداقت، همکاری و بازخورد از سوی عرضه­کنندگان، شخص ثالث و مشتریان نیاز دارد.
۲-۹-۱-تطابق تکنولوژی
یک مانع اصلی تنظیم یا تجمع تکنولوژی جدید برای تعویض سیستم قدیمی برحسب سیستم­های تجاری انبار داده ­ها است. تنطیمات معینی در تطابق فناوری اطلاعات باید سازمان­دهی شوند تا تمام بازیگران را در زنجیره عرضه متناسب سازد و به موجودی واقعی نزدیک شود.
۲-۹-۲-هزینه­ های سرمایه ­گذاری
مانع دیگر ، نیاز برای ثبت یا اعمال برای کدهای شناسایی است . در ایالات متحده ، یک دفتر ثبت برای ثبت کد محصول الکترونیکی [۵۷] مورد نیاز است این هزینه برابر با ۲۰۰۰۰۰ دلار است. هزینه­ های RFID ، مسئله اصلی است و هزینه­ های پیاده­سازی به سرعت بالا می­رود.
۲-۹-۳-چالش­های مرسوم و کلی
برای کاربران ابتدایی اروپایی، مشکلات زنجیره عرضه با قابلیت دسترسی درون قفسه­ای در فروشگاه­ها، گزارشات خدمات ضعیف به مشتریان از شرکت­های تولیدی و تدارکاتی و میزان بالای موجودی در انبارها وجود داشت. با افزایش کلی­سازی در فرایندها، استخدام افراد خارجی و تدارکات، نیاز برای ایجاد رقابت در یک زنجیره عرضه، عامل تعیین­کننده برای استفاده از تکنولوژی RFIDاست.
۲-۹-۳-مسائل زیست­محیطی
عامل دیگر کندکننده آمادگی این است که تگ­هایی با هزینه پایین در سطح مطلوبی کارا نیستند و بیان می­ کنند که خطاهایی در خواندن­های اشتباه و یا عدم­خواندن وجود دارد. مسائل زیست­محیطی نظیر تداخل­های رادیویی مسئله دیگری است. برخی از تراشه­ها را نمی­توان در محصولات استفاده نمود خصوصا برای مواد غذایی به علت مشخصه­های زیست محیطی نظیر محیط سرد. تداخل امواج رادیویی نظیر فلز یا سیالات، یک مشکل است و شرکت­های زیادی از این مواد در مرحله تولید خود استفاده می­ کنند.
۲-۹-۴-اهمیت سهامداران
تصویر درباره بازار سهام (بورس اوراق بهادار)
موانع مربوط به این تکنولوژی در حالت­های تجاری و مقیاس­های کلی وجود دارند. چون RFID نوعی سرمایه ­گذاری است. ارزیابی­هایی برای اطمینان از این مسئله مورد نیاز است که سهامداران و مشتریان به خوبی مطلع شوند و با تکنولوژی آشنا شوند. آشکاری و شفافیت در کارهای تجاری برای کمک به اهداف، اساسی است.
۲-۹-۵-مسائل مشتری
چالش­های موجود در RFID شامل مسائل مشتری می­باشند چون تگ­ها را می­توان به محض دزدی در فروشگاه ، نظارت و بررسی نمود. علی رغم استانداردهای قانونی و اخلاقی ایجاد شده در آمریکا و اروپا ، این مسئله هنوز دارای اهمیت است چون خطوط به طور دقیق نشان­داده نشده ­اند. عرضه­کنندگان خواهان پیاده­سازی تگ در بسته­بندی­ها می­باشند در حالی که مشتریان نگران ریسک­های نظارت با مصرف محصول می­باشند.
اثر اجتماعی واکنش­های مشتریان باعث شده است تا سهامداران پیاده­سازی این تکنولوژی را به علت نظرات مشتریان کنسل کنند. بهترین روش برای مبارزه با این مسئله، کوشش و تلاش برای آموزش مشتریان است. بنابراین تگ­ها می­توانند تنها برای چندین فوت دورتر قابل خواندن باشند و آنها نمی­توانند در همه جا قابل ردیابی باشند(Charupa,2009).
 تصویر درباره جامعه شناسی و علوم اجتماعی
۲-۹-۶-قیمت بالا
با وجود پیشرفت­های علمی و فنی صورت گرفته، قیمت برچسب­های غیرفعال در تعداد بالا درحدود ۳۵ تا ۴۵ سنت و در تعداد پایین حدود ۸۰ سنت و در مورد برچسب­های فعال حدود ۸۵ سنت است. متاسفانه این قیمت­ها حدود ۵ تا ۱۰ سنت بالاتر از آستانه مقرون به صرفه بودن این برچسب­ها برای کاربردهای مختلف هستند.
۲-۹-۷-تداخل
تداخل به دو صورت اتفاق می­افتد:

 

 

    1. تداخل قرائت­گرها : زمانی اتفاق می­افتد که سیگنال­های ارسال شده از چند دستگاه قرائت­گر تداخل پیدا می­ کنند.

 

  1. تداخل برچسب­ها: زمانی اتفاق می­افتد که تعداد برچسب های بسیار زیادی در فضای کوچکی وجود داشته باشند.

 

۲-۹-۸-مسئله ایمنی

 

Be the first to comment

Leave a Reply

ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد


*