پایان نامه در رابطه با : مسئولیت مدنی سر دفتران اسناد رسمی نسبت به درج شروط باطل و مبطل در اسناد رسمی در تطبیق با حقوق فرانسه

دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مسئولیت مدنی سر دفتران اسناد رسمی  نسبت به درج شروط باطل و مبطل در اسناد رسمی  در تطبیق با حقوق فرانسه

تکه ای از متن پایان نامه :

قانون مدنی فرانسه در ماده 1382 تقصیر را به عنوان مبنای مسئولیت مدنی پذیرفته می باشد. اما در سده‌های نوزدهم و بیستم تحول شگرفی در مفهوم تقصیر رخ داد و تقصیر که تا آن زمان معیار «شخصی» داشت به تبع مسئولیت ,مفهوم «عینی» و «نوعی» پیدا نمود.

تحول صنعتی و ماشینی شدن، افزایش فعالیت‌های خطرناک، در نظر داشتن زیان دیده و همدردی اجتماعی، عوامل مهمی بودند که در این تغییر مفهوم، تأثیر اساسی داشتند.

به تدریج از اواخر قرن نوزدهم در زمینه فعالیت‌های خطرناک قوانینی تصویب گردید که نظام ویژه‌ای از مسئولیت بدون تقصیر را وضع نمود.

قوانین راجع به حوادث کار، حمل و نقل- انرژی هسته‌ای بر این پایه به تصویب رسید و پس از آن قانون مربوط به حوادث رانندگی که صرفاً بر پایه جبران خسارت زیان دیده بود تصویب گردید.

در عین حال هنوز در بعضی زمینه‌ها همچون آسیب به شخصیت و حیثیت اجتماعی و یا زندگی  خصوصی افراد، آسیب به مالکیت – مسئولیت مختصصان . مسئولیت ناشی از فعل اشیاء یا اشخاص دیگر، عنصر تقصیر تأثیر  خود را حفظ کرده می باشد،

تقصیر به ویژه در مجازات کردن زیان دید نیز، تأثیر برجسته خود را حفظ کرده، جائی که تقصیر زیان دیده باعث کاهش جبران خسارت می‌گردد.

تحول عینی و جمعی مسئولیت در حقوق فرانسه با پدیده اجتماعی مهمی به نام «بیمه مسئولیت» تکمیل گردید. گسترش این پدیده گرچه این حسن را دارد که منجر به جبران خسارت زیان دیده‌گان می‌گردد و باعث شده که دادگاه‌ها در صدور رأی به جبران خسارت گشاده دستی به خرج دهند اما از طرف مقابل باعث شده می باشد که مسئول واقعی از جبران خسارت معاف گردد، که این امر تأثیر مسئولیت مدنی را در پیشگیری از خسارت تضعیف نموده می باشد.

مطلب مرتبط با این موضوع :  پایان نامه با موضوع : نصاب پذیری مهریه

به هر حال به نظر می‌رسد دو عامل «تقصیر» و جبران گروهی خسارت «بیمه» باعث بحران در مسئولیت مدنی گردیده و در بسیاری از زمینه‌ها تأثیر این نهاد حقوقی در این اختصار می‌گردد که رابطی برای بیمه باشد.

با وجود این به مقصود حفظ تأثیر پیشگیرانه مسئولیت مدنی و تقصیر، شورای قانون اساسی فرانسه در بیست و دوم اکتبر 1982 این اصل را که «هر زیان دیده از تقصیر، حق جبران خسارت از مقصود از معنای حدثی شرط همان معنای مصدری می باشد که مشتقاتی مانند شرط- شارط مشروط، از آن ساخته می گردد و به معنای الزام و التزام می باشد. کلمه شرط گاهی به معنای مشروط به هم به کار رفته همچنانکه در آیه کریمه “هذا خلق الله” که کلمه خلق در این آیه به معنای مخلوق به کار رفته می باشد.[1]

در قانون مدنی در مواد 240 الی 243 کلمه شرط به معنای حدثی استعمال شده.

برای شرط معنای اصطلاحی نیز ذکر کرده اند مانند نزد ادبا معروف می باشد به جمله ای که بعد از ادات شرط قرار می گیرد، “شرط” می گویند.و معنی که نزد اصولیین معروف می باشد. “شرط آن می باشد که از عدم آن عدم چیز دیگر به وجودآید بدون در نظر داشتن اینکه از وجود آن وجود چیز دیگر لازم آید یا نه”.

[1] . محقق.داماد – سیدمصطفی. همان- ص 58.

 مسئولیت مدنی سر دفتران اسناد رسمی نسبت به درج شروط باطل و مبطل در اسناد رسمی در تطبیق با حقوق فرانسه

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

مطلب مرتبط با این موضوع :  پایان نامه با موضوع : مطالعه رابطه کیفیت سود و نقدشوندگی سهام در بورس اوراق بهادار تهران

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه حقوق خصوصی : مسئولیت مدنی سر دفتران اسناد رسمی نسبت به درج شروط باطل و مبطل